TÜRK BOR MADENLERİ YABANCILARA GEÇİYOR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Mayıs 2018, 22:16:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK BOR MADENLERİ YABANCILARA GEÇİYOR  (Okunma Sayısı 13675 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« : 08 Haziran 2009, 00:50:05 »Türk bor madenlerinin artık devletin ETİ MADEN'i dışındaki yabancılarca kullanılması kesinleşmiş durumda. Yani dünya rezervinin %80'ine yakını Türkiye'de ve AKP'nin 3213 sayılı Maden Yasası değişikliğiyle 2009 Haziran'dan itibaren bor yabancılarca işletilebilecek!

Açıkca anlatayım: " 3213'üncü maddeye göre; boru işletmekle görevli devlet iştiraki ETİBOR'un yasanın çıkartıldığı 2003'ten itibaren 5 yıl boyunca işletmeye almadığı bor rezervlerini yabancılar işletebilecek.

Ama bor madeni o kadar çok olması ve bu madenin satışını düzenleyen Rio Tinto şirketinin belirlediği fiyatın altında bor satmamızı yasaklaması ETİBOR'un belini bağlıyor. Boşuna işlenmeyen rezervlerin değerlendirilmesi tabii ki gereksiz. Yani alıcı olmasa bile bor çıkarımı olmaz. İşte bu nedenle de 5 yıl şartı konularak akıl oyunu yapılmış!

Ek bilgi: Bize 1000 yıl kadar yetecek bor var. Dünyada ise 50 yıl kadar yetebilecek rezerv var. Yani iyi kullanırsak dünya egemenliği yakın!

Alıntı
Evrensel Gazetesi - 15 Temmuz 2008
 

Başbakan Tayyip Erdoğan dünyanın bir ucu Avusturalya‘da, bor madenlerini pazarlamış. Avusturalya ile yapılan Türkiye-Avustralya Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması Taslağı‘nın 10‘uncu maddesi Erdoğan‘ın gizli pazarlığını ortaya koyuyor. Maddeye göre ABD sermayeli Rio Tinto‘nun kontrolündeki Avusturalyalı madencilik tekeli BHP-Billiton bor madenlerimize sahip olacak.

Rio Tinto ya da US Borax uzun süredir Türkiye‘deki bor madenlerinin peşinde. Şirket, Avusturalyalı uzantısı sayesinde bu amacına ulaşmış olacak. Başbakan Erdoğan da Avusturalya‘da "Etibank‘ın özelleştirileceğine" ilişkin açıklamalar yapmıştı. Avustralyalı maden şirketi BHP-Billiton‘un, halen İzmir ili çevresinde çeşitli yatırımları bulunuyor. BHP-Billiton‘un adı ilk olarak Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tarafından 2005 yılının Haziran ayında yapılan Avustralya gezisinde geçmişti. Tüzmen, 16 Haziran 2005‘te, BHP-Billiton Grubu yöneticileriyle görüşmüştü. Tüzmen, BHP-Billiton‘un "Türkiye‘nin borunun zenginleştirilmesine talip olduğunu, Türkiye‘de yatırım yapmak istediğini" söylemişti. Billiton‘un bu ilgisinin karşılıksız kalmayacağının sinyalleri de o dönemde verildi. Tüzmen, açıkça bu firmalara destek vereceklerini belirtmiş, madencilik sektörüne yabancı sermayeyi çekmek istediklerini söylemişti. Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarlığı‘nın da bu işin takipçisi olacağını açıklamıştı. Tüzmen‘in, BHP-Billiton‘u, "dünyadaki operasyonlarıyla" Avustralya‘nın GSMH‘sine katkıda bulunan bir firma olarak tanıtması ise dikkat çekmişti.

15 yıl bağlayıcı

Türkiye-Avustralya Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması‘nın 10‘uncu maddesi de, Tüzmen‘in açıklamalarını doğrular nitelikte. Bu anlaşma taslağı Başbakan Erdoğan Avusturalya‘da iken gündeme geldi. Ayrıca Erdoğan‘ın bu şirket ile görüştüğü de ileri sürülüyor. Anlaşmanın 10. maddesi şirketin dünya bor rezervlerinin yüzde 70‘ine sahip Türkiye‘nin borlarını işletmek istediğini içeriyor. Madde "Avusturalya‘nın anlaşmayı imzalamasının nedenleri" arasında yer alıyor. 15 yıllık süreci kapsayan anlaşmada, Avustralyalı şirketlere çeşitli imtiyazlar sağlanacağı belirtiliyor.

Geceyarısı operasyonu

Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, BHP-Billiton‘un isteklerini yerine getirilmesi için 2840 sayılı Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini düzenleyen Kanun‘un ve 3213 sayılı Maden Kanunu‘nunda değişiklik gerektirdiğini ifade etti. Torun, hükümetin böyle bir çalışmaya başlamasını da olası gördüklerini dile getirdi. Torun, "Böyle bir girişime şiddetle karşı çıkacağımızı ve mücadele edeceğimizi şimdiden duyuruyoruz" diye konuştu. Tüm madenler önemli iken, bor madeninin gelecek açısından daha önemli olduğuna belirten Torun, ABD‘de bordan enerji üretilmesine yönelik çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. "Etibank‘ın özerkleştirileceği" yönündeki söylemlerin de ucunun açık olduğunu, tam tanımı yapılmadan nasıl işleyeceğinin belirtilmemesinin, tehlikeye işaret ettiğini söyleyen Torun, "Her an bir gece yarısı operasyonuyla böyle bir tasarı gerçekleşebilir" dedi.

İşte 10‘uncu madde!

Anlaşmanın, "Avustralya Hükümeti‘nin anlaşmayı imzalamasının nedenleri" başlıklı bölümünde yer alan 10‘uncu maddede şöyle deniliyor: "BHP-Billiton‘un, Türkiye‘de potansiyel bir yatırımcı olup, dünya rezervlerinin yüzde 70‘ini elinde bulunduran Türkiye‘nin bor madenlerinin işletilmesi ve pazarlanması konusunda uzun dönemli planları bulunmaktadır. White Mining Şirketi de Türkiye‘deki kömür madenciliği projeleri ile ilgilenmektedir. Türkiye‘deki yeni maden kanunu ve yabancı yatırım kanunu Türkiye‘yi Avustralyalı yatırımcılar için daha çekici bir hale getirmiştir".

BHP-Billiton ve Rio Tinto ilişkisi

Tüzmen‘in "dünyadaki operasyonları"na dikkat çektiği BHP-Billiton, 90 milyar dolarlık mal varlığına sahip. İnşaat ve petrol gibi enerji alanlarında da dünya devlerinden olan firmanın, yıllık 25 milyar dolar cirosu ve 5 milyar dolar kârı var. Billiton‘un Türkiye‘nin çeşitli yerlerinde madencilik yapmak isteyen Rio Tinto isimli firma ile ilişkili olduğuna dair iddialar var.

ABD sermayeli Rothschild Ailesi‘nin Rio Tinto isimli firması tek başına dünya maden üretiminde yüzde 12.5‘lik (27 milyar dolarlık) pay ile birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada yüzde 11‘lik pay ile yine İngiltere merkezli Anglo American Corp. (AAC), üçüncü sırada yüzde 8‘lik pay ile BHP Billiton geliyor. Bu rakamlar, Türkiye‘nin maden üretiminin payının 10 katı civarında seyrediyor. BHP Billiton firmasının, çeşitli alım-satım anlaşmaları yaptığı, kanıtlanmış petrol ve doğalgaz skandalları nedeniyle ödediği tazminatlarla da tanınan dünyanın üçüncü büyük petrol şirketi Royal Deutch Shell‘e ait olduğu iddia ediliyor. Bunu takip eden bir başka iddia ise Shell‘in Rothschild Ailesi‘nin kontrolünde olduğu. Ayrıca, Rothschild Ailesi‘nin, Oppenheimer Ailesi‘ne ait AAC‘de de, yüzde 34‘ü AAC‘ye ait olan De Beers aracılığıyla ortaklığı bulunduğu belirtiliyor.

Rio Tinto‘nun bor ilgisi

1865 yılında bir Fransız firmasına devredildikten sonra yabancı sermaye arasında el değiştiren bor madenleri, 1968 yılında Etibank‘a devredildiğinden beri devletin tekelinde. Rio Tinto‘nun Türkiye rezervleriyle bağlantısı ise 1889 yılına dayanıyor. Her türlü imtiyazdan yararlanarak Etibank‘a devre kadar bor madenlerini elinde tutan, o zamanki adı ile Borax Consolidated LTD ile bugünkü Rio Tinto gruba dahil olan US Borax aynı şirket. Son yıllarda bora ilişkin tüm yasal düzenlemelerin ve tartışmaların içinde de Rio Tinto‘nun adının geçtiği biliniyor. Türkiye bor madenleri açısından en büyük tehlikenin ise Eti Bor AŞ‘nin halka açılması olacağı belirtiliyor. ABD‘deki ana bor yatağında 130 yıldır işletilen rezervler tükenmek üzere olan Rio Tinto‘nun, böyle bir düzenleme ile bor madenlerini kolayca yönetebileceği ifade ediliyor.

Petrol yerine geçebilir

Bilim adamları tarafından "21. yüzyılın petrolü" olarak tanımladığı, uzay teknolojisinden, bilişim sektörüne, nükleer teknolojiden savaş sanayiine kadar pek çok alanın vazgeçilmez hammaddesi olan borun işlenmesi ile ortalama olarak bugün elde edilenin 150 katı gelir kazanılabilecek. Borun otomotiv sektöründe petrol yerine enerji olarak kullanılması halinde Antalya-Ankara arasında bir otomobilin yaklaşık 2 kg bor ile (tahmini 2 YTL) gidiş dönüş yapabileceği söyleniyor.

Özgül Yıldızer/Evrensel


Alıntı
TÜZMEN: AVUSTRALYALI BHP BİLLİTON, BOR MADENLERİNİN İŞLETİLMESİNE TALİP

--------------------------------------------------------------------------------
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 90 milyar dolarlık mal varlığına sahip Avustralyalı madencilik şirketinin, Türkiye'deki bor madeninin zenginleştirilmesine talip olduğunu açıkladı. Tüzmen, Avustralyalı dev firmanın Türkiye'de yatırım yapmak istediğini bildirdi. Avustralya'da çeşitli temaslarda bulunan Bakan Tüzmen, BHP Billiton Grubu yöneticileri ile biraraya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bakan Tüzmen, BHP Billiton Grubu'nun Avustralya'nın en büyük şirketlerinden biri olduğunu hatırlattı. BHP Billiton Grubu'nun madencilik, inşaat ve petrol gibi enerji alanlarında dev bir kuruluş olduğunu belirten Tüzmen, firmanın 90 milyar dolarlık mal varlığı olduğunu, yıllık 25 milyar dolar cirosu ve 5 milyar dolar karı bulunduğunu açıkladı.
--------------------------------------------------------------------------------

Tüzmen, "Firma, Türkiye'deki bütün yeraltı kaynaklarıyla ilgileniyor. Özellikle ilgilendikleri alan ise 'bor madeninin zenginleştirilmesi'. Borun işlenmesi ve diğer ürünlere ayrıştırılması alanında sahip oldukları teknolojik birikimi Türkiye'ye aktarmak istediklerini açık bir dille ifade ettiler. Bu konuda girişimler yaptıklarını, özelleştirmeleri takip ettiklerini ve Eti Bor ile bu konuda çalışmalar yapmak istediklerini söylediler" diye konuştu. Firmanın son derece büyük ölçekli olduğunu, yaklaşık 70 bin kişi ile 90 milyar dolarlık bir hacim sağlayabildiğini ifade eden Tüzmen, "Avustralya'nın GSMH'sine, dünyadaki operasyonlarıyla önemli katkıları olan bir firma" dedi.Borun çok önemli, stratejik bir maden olduğunu vurgulayan Tüzmen, nano teknolojiden uzay teknolojisine kadar değişik kullanım alanları bulunduğunu belirtti. Bu potansiyelden yararlanmak gerektiğini dile getiren Tüzmen, şunları söyledi: "Katma değer Türkiye'de kalacak şekilde borun çıkarıldıktan sonra işlenmesi ve bütün işleme alanlarında nihai ürüne gelene kadarki işlemleri yapabileceklerini söylüyorlar. Türkiye'ye döndüğümde, ilgili bakanlara bu konudaki gelişmeleri anlatacağım, firma yetkililerine de temas kurmalarını söyleyeceğim. Biz de Türkiye'den, yatırım yapmak isteyen firmalara elimizden geldiği kadar destek vereceğiz. Türkiye'de yatırım ortamının uygun olduğunu, bürokrasinin azaldığını, madencilik sektörüne yabancı sermaye çekmek istediğimizi dile getirdik. Burada büyükelçilik mensupları, Ticaret Müşavirliği, Ankara'da da Dış Ticaret Müsteşarlığı konunun takipçisi olacak."
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2009, 00:53:41 »

Küçük bir bilgi: biz borun 1 tonunu 20 dolara mal ediyoruz. 140 dolara satıyoruz. Daha aşağı fiyata satsak tüm devletler tabii ki Türkiye'den alacak fakat Rio Tinto adındaki şirket borun 140 doların altında satılmasına izin vermiyor!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SOYSUZ DÜŞMANI BOZKURT
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 103« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2009, 01:10:50 »

ÖZ VATANIMIZDA PARYA OLDUK KANDAŞ...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük TÜRK olarak dünyaya gelmemdir...
Mustafa Kemal ATATÜRK
KÜR-AÇİNA
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 366


Kurt Katun


« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2009, 02:23:36 »

TANRI'nın öfkesi ve zulmü (içimizdeki ve dışımızdaki) yağının üzerine olsun... Tanrı hepsinin cezasını versin,hepsini kahretsin !

Aman Tanrı ! Sen TURK'U, TURK yurtlarını ve TURK Türesini sakla !
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karlı dağların ardında biri yaşarmış...
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2010, 00:12:39 »

Küçük bir bilgi: biz borun 1 tonunu 20 dolara mal ediyoruz. 140 dolara satıyoruz. Daha aşağı fiyata satsak tüm devletler tabii ki Türkiye'den alacak fakat Rio Tinto adındaki şirket borun 140 doların altında satılmasına izin vermiyor!

Geleceğin madenini başkalarının emri ile satıyoruz, işliyoruz. Yazıklar olsun...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ERGENOKON
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2010, 00:27:30 »

Bu bor madeninin  senelerdir lafı edilir geleceğin madeni diye yabancıların eline bırakmamamız gereklidir diye şimdi bu devşirmeler  bu madeni yabancıların eline bırakdıysalar, Vatana en büyük ihaneti etmekteler biz kendi borumuzu kendimiz işleyebiliriz, yabancıya luzum yok sanki bu vatanı sokakta bulduk varımız  yoğumuz  yabancıların elinde, devletin bünyesindeki  Vatansever insanların bu duruma müdahele etmesi gereklidir. Yabancılara peş keş çekilmemesi gereklidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
hun_turk58
or-ok-on
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 432


Rehber KAN, hedef TURAN


« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2010, 00:53:32 »

Topluma gösterilen çok önemli bir madenin satılışı değil. Her zaman sattıkları, sıradan bir bankanın satılışıdır. Eti bankın satılışı dendiği zaman, toplumun aklında oluşacak tepki ile, bor madenlerinin satılışı söyleminde oluşacak tepki aynı olmaz sanırım. Gerçi, akıllarda bir tepki oluşsada, bu tepkiyi hayata geçirecek bir anlayış çoğunluğu olmadığı da bir gerçek. Toprak satışları konusunda da olması gereken kadar bir tepki olmamıştı. Halbu ki toprak, kutsaldır. Millet buna göz yummuşsa, bor madenlerinin satılışına dönüp bakmaz bile.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

--"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagı Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2010, 12:33:27 »

            Satacak bir şey kalmadığında kendilerini de satarlar mı acaba? Bağımsızlığını kaybetmiş bir ülkenin iktidar sahipleri acaba kaç kuruş eder?Ha? Sinirli Ah! tabi unutmuşum.  Bu sözünü ettiklerim, ilk satılanlardı...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
1Olur1000Diriliriz
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2012, 17:56:29 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://sozcu.com.tr/uluslararasi-tekele-devredilecek.html
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tata Tunga
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 837Site
« Yanıtla #9 : 10 Ekim 2012, 18:22:43 »

Türkiye'nin ekonomisi büyüse de en önemli hayati şirketlerini, işletmelerini ybancılara satıyor. Bugün Türkiye maddi olarak para kazanıyor, ancak kârlar, yani Türk işçisinin emeği yurt dışına akıyor, bundan daha tehlikelisi, vahimi bir bu şirketler,  madenler yeteri kadar kâr getirmeyince yabancılar hemen kapatır, Türk işçisi de işsiz kalır. Herhangi bir savaşta ya da kritik bir durumda kendi kaynaklarımızdan biz değil düşmanlar faydalanacak. Bir vahim durum da en hayati şirketleri ele geçirip de yönetenler yarın öbürgün bir partiyi, medyayı finanse etmeye başladıklarındaki yabancıların çıkarlarını dayatacaklardır, kabul edilmediğinde parayı keseceğini söyleyeceklerdir. Bu şekilde yabancıların elinde oyuncak olacağız. İşte herkesin gömesi gereken tehlike.

Sonuçta kimse şirketinin parasını öylesine boşu boşuna finanse etmek için vermez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bütün TÜRKLER bütün engellere rağmen bir gün mutlaka birleşecektir. Bunu başarmak için milli çıkarları şahsi çıkarlarlarımızdan, zevklerimizden üstün tutmalıyız. Ancak bunu yapabilen milliyetçidir.
Önemli Olan Türk Kanı Taşımak.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.089 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.