YENİ EĞİTİM SİSTEMİ: 1-4-4-4
(1/2) > >>
Karagerey:
                                         YENİ EĞİTİM SİSTEMİ: 1-4-4-4

  Bu konuyu yazmak için birkaç gün bekledim. Konuya daha hakim olan bir kandaşımız yazsın diye. Ama yazan çıkmayınca, bildiğim kadar yazmak istedim. Bu konu bir çok yönden çok önemlidir. Özellikle Türkler için çok önemlidir. Diğer kanı kırıklar içinde önemlidir. Ama önem kelimesinden ne anladığımıza bağlı!

  Önce sistemin ne anlama geldiğini, anladığım kadarı ile anlatayım.

1’in anlamı okul öncesi eğitim. Yani hazırlık sınıfı. Ana baba çalışınca, çocuklarını ya bakıcılara verecekler ki veriyoruz zaten. Neden veriyoruz? Apartman dairelerinde oturmak, çocuklarımızın geleceğini, gelişimini ve dolayısı ile aile olarak geleceğimizi karartan bir MEDENİ gelişimdir. Eskiden, anne baba çalışıyorsa, çocuklarımıza, bizim anne babalarımız bakardı. O da kalmadı artık. Şimdi kreşler var, ya da bakıcılar. Kreşler, çocuklar için tımarhaneden farksızdır. Bakıcıları anlatmaya gerek var mı? Biz Türklerin gelir düzeyi gittikçe düşmekte ve mecburen karı koca çalışmaktayız. Ya çocuk yapmayacağız, ya da bakıcı veya kreşlere vereceğiz. Yani hazırlık sınıfı fazla zararlı görünmüyor. Ama çocuğun sokakta alacağı eğitimi vermeden okul hayatına atmış oluyoruz. Bu iyi olmasa da macburuz.

 Konuyu dağıtmayayım, bu 1-4-4-4 ün 1’inde sorun yok diyelim ama ilk dört çok tehlikelidir. İmam hatiplerin yani AKP ye oy avcılığı yapılmasını bir parçasıdır. Anlamı ise, 4. Sınıftan sonra meslek seçimi yapılması anlamı taşımakta yani İmam Hatiplere kapı açılmaktadır. Oh ne güzel, çocuklarımız erkenden imam olma adayı olacak ve anne babalarımız da buna çok sevinecek. Bu kadar uyanık bir parti gelmemişti ülkemize!
  Diğer dörtlerin bir anlamı var mı? Bilmiyorum. Bilenler yazsın. Ama 1-4-4-4= 13 eder. Altı yaşında okula başlayan bir çocuk temel ve zorunlu eğitimi bitirdiği zaman, 19 yaşında olacak. Bu büyük bir tehlike, büyük bir oyun, büyük bir uyutma taktiğidir. Yıllardır söylenir, ilkokulun temel eğitim için az olduğu. Önce ortaokulu kattılar, sonra liseyi kattılar ve hazırlık sınıfını kattılar. OKU BABAM OKU!

Oku ve okuyan işsiz ol. Siz hiç gördünüz mü, lise mezunu olmuş tamirci çırağı? Siz hiç gördünüz mü, lise mezunu olmuş, iş bulamayınca, çiftçilik veya hayvancılık yapmaya ya da öğrenmeye kara vermiş birini? Göremezsiniz. Çünkü bunlar küçük yaşta öğrenilmesi ve başlanılması gereken işlerdir. Liseyi bitiren bir genç, genç diyorum çünkü o artık 19 yaşında. Bir yıl gezecek sonra askere gidecek. Döndüğü zaman yaş olacak 21. Bu adamdan bir bok olmaz artık. Eğer ki, aile eğitimini iyi almamış sa, eğer ki, sağlam bir eğitim almamış ve karakteri sağlam oturmamış sa, unut gitsin, o artık kaybolmuş bir gençtir.
 İlk önce, ilkokul mezunlarına ehliyet vermeme kararı aldılar. Şimdi söveceğim, Pazar sabahı sövmeyeyim. Ulan bu memlekette arabaya binmek için okul mu okumak gerekir? Ehliyetle okulun ne alakası var? Bir adam maganda olacak sa eğer, okusa da olur, okumasa da.

 Her ne kadar boş Prof’ların elinde okumuş olsak ta. Adam gibi eğitim almamış olsak ta, elbet bu konuda fikrimiz vardır. Çünkü ben bir Türk’üm!

 Fikrimi yazacağım ama bir çoğunuz katılmayabilir! Fark etmez! Bu konuda katı biriyim!
 Bana göre, temel eğitim, en fazla 6 yıl olmalıdır. İlk iki yıl, yazma ve okuma, diğer iki yıl matematik ve fen, diğer iki yıl da bu iki dalın içine tarih ve edebiyat girer. Eğer ki, son sınıfa gelen çocuk, bu dallardan herhangi birinde üstünlük gösteriyor sa, ailesi ile görüşülür ve ailesini maddi durumuna bakılmaksızın devlet alır çocuğu, o dalda okutur.

  Uyanıklar, madem eğitime önem verir gibi görünüyorsunuz yapsanıza adam gibi bir sistem. Kendini çok akıllı sanan, saman kafalılar. Ne olduysa, bu Özal denen adam başımıza musallat olduktan sonra oldu. Memlekette ne çiftçi kalacak ne de zanaatkâr. Madem oldu olacak, takın kıçımıza bir tane çark, kurun bizi, istediğiniz zaman çalalım, çalar saat gibi.
YABGU:
Bir ekten ben yapayim İlköğretim ve liseye özel umre turu duzenlenmeye basliyor artik yari yil tatilinde .
Karagerey:
Bu sistemde (1-4-4-4) Alex oynar mı, oynamaz mı? Bu konu da kafamı yordu!
börtug:
Karagey kardeşim söylediklerinde doğruluk payı olabilir. 1+4+4+4 eğitim sistemine zaten çoktan geçilmişti.
Öncelikle, şunu belirteyim okul öncesi eğitim olan bir yıllık süreçle, kreşi eğitimini birbirine karıştırmışın. Okul öncesi eğitim diye adlandırılan erken çocukluk eğitimi gerekli ve kaçınılmazdır. Yapılan birçok araştırmalar bize beyin gelişimin %75 0-7 yaş arası tamamladığını göstermektedir. Bence bu eğitim 6 yaş değil 5 yaşını da kapsamalı. Postmodern bir yaşamda çocuklar her halükarda evlere mahkum edilmiştir, gönül ister ki çocuk oyunu okullarda değil sokaklarda öğrensin ama günümüzde bu pek mümkün değildir.
İkinci olarak 12 yılı kapsayan zorunlu eğitim süreci halkımız tarafından benimsenmiştir. Aileler "aman okusun en azından lise mezunu olsun" demektedir. Şu an yapılan ise yıllardan beri Avrupa da yapılan uygulamadır. Çocukların yetenek ve ilgilerine göre eğitim ve meslek seçmesi için getirilen bir uygulamadır. Türkiye’ye ne kadar uygundur ya da buna hazırdır bilinmez. Bizim eğitim sistemimiz yapboz tahtası gibi akşam uyuyup sabah uyanınca değiştirilecek kadar müsait bir zemine sahiptir. Bence bu yapılan uygulama tamamen işsizlik sorunu ile ilgilidir işsizlik ile okuma oranı ters orantılıdır ne kadar çok okuyan varsa istatiksel olarak o kadar işsizlik azdır. Bu akp halka yansıtılan başarısıdır.
Münzevi:
Tespitlerin çok doğru kandaşım hemen hemen bende aynı şeyleri düşünüyorum. Saçma sapan şeyler öğretilerek gençlerin beyinleri boş yere yoruluyor. Yönlenmesi gereken başka dallar ilgi alanları varken eğitim sisteminin saçmalığı yüzünden ''artık ne gelirse şansıma'' demeye başlıyor genç. Düşünün bir öğrenci makina mühendisliğini hedeflerken sınavı başarıyla geçip biryeri kazansa bile karşısına kimyası fiziği matematiği bir sürü dersi çıkıyor ve bu derslerden çoğunlukla tökezliyor. Çünkü onun ilgi alanı değil ama buna mecbur bırakılıyor. Sonra buna da bir bahane uydurmuşlar. Neymiş işte öğrenilen onca şey bir işine yaramazmış ama kültür kazandırırmış. Yemişim o kültürü. Hele ki düz liselerde öğrencilerin durumları daha da acınası. Lise 1.sınıfı bitirip bir bölüm seçen öğrencinin düz lisede seçtiği bölümle alakalı olarak yükselmesi nerdeyse imkansız. İş gene dershanelerdir kurslardır özel derslerdir bunlara bağlanıyor. Anlıcağınız bu eğitim sistemiyle bu ülkede daha çok mankurtlar yetişir.
Navigasyon
Mesajlar
Sonraki Sayfa